Już w latach dziewięćdziesiątych minionego stulecia nasza firma Elektra PHU z siedzibą w Stargardzie (jako jedna z pierwszych) podjęła się trudnego zadania oświetlenia bezcennych zabytków historycznej (średniowiecznej) części swego regionu.

Warto podkreślić, że iluminacja miasta nie może być analizowana jedynie w jej wymiarze praktycznym, ale także artystycznym. Dobrze zrealizowane oświetlenie współgrające z iluminacją zachęca ludzi do wieczornych spacerów i nocnych biesiad w restauracyjnych ogródkach, są dodatkową atrakcja dla turystów. Warto zadbać oto, by były to doznania efektowne i oryginalne. Iluminacja to doskonały pomysł na promocję niedocenionych zabytków i całych miast.

Założyciel i Prezes firmy: Paweł Kamiński dołożył wszelkich starań aby inwestycje były odzwierciedleniem najwyższych ówcześnie dostępnych technologii stosowanych w podświetleniu obiektów znajdujących się w sferze ochrony konserwatorskiej.

Pierwszą realizacją w tym przedmiocie była Kolegiata pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Świata (Stargard), która prawie w całości jest budowlą średniowieczną, wznoszoną etapami od końca XIII wieku do schyłku XIV stulecia. Z okazji 700-lecia fary, w dniu 11 października 1992 odbyła się konsekracja nowego ołtarza i rekonsekracja Kościoła przez arcybiskupa Mariana Przykuckiego.

W 1995 roku Kościół został podniesiony do rangi Kolegiaty. Stargardzki kościół Mariacki uzyskał najwyższą z możliwych ocenę walorów architektonicznych. Do lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku w ówczesnej klasyfikacji zaliczany był do zabytków klasy zerowej.

Następnie, rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 września 2010 roku Kolegiata wraz z systemem murów obronnych została uznana za pomnik historii. Pod koniec dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, po raz pierwszy w historii podświetlone zostały ściany Kościoła Najświętszej Marii Panny w Stargardzie przez naszą firmę ELEKTRĘ PHU. Od tej pory zwiedzający mogli podziwiać ten bezcenny zabytek architektury Średniowiecza w blasku strumieni oświetlenia LED montowanego dogruntowo. Była to bardzo korzystna zmiana dla nocnego obrazu tegoż obiektu.

Z zasady dobre oświetlenie wpływa pozytywnie na kształtowanie wizerunku miasta:
– „promuje” dobrą architekturę,
– kieruje wzrok na wybrane obiekty (wcześniej niedocenione),
– wyróżnia budynki się na tle sąsiadujących,
– koncentruje uwagę na atrakcyjne architektonicznie detale,
– ukazuje obiekty w odmienionym wyglądzie,

Poza rzetelnym wykonawstwem wszelkiego rodzaju oświetlenia i zakupami materiałów w wyjątkowych, promocyjnych cenach w naszej hurtowni, oferujemy Państwu:
– profesjonalne doradztwo z przedstawieniem często skomplikowanych szczegółów technicznych,
– prognozowanie, mające na celu jak najbardziej korzystną odpowiedź na oczekiwane efekty,
– optymalizację oświetlenia łącząca maksimum efektów przy minimum kosztów,
– szybką i skuteczną realizację inwestycji oświetleniowych.

Oświetlenie ulic, parków i placów współgrające z właściwie wykonaną iluminacją budynków to wizytówka miasta. Oprócz podstawowej funkcji, jaką spełnia oświetlenie, mającej na celu poprawę widoczności na ulicach oraz bezpieczeństwa w miastach, światło może również rewitalizować przestrzeń. Światło pozwala nocą poruszać się po ulicach, ale także dostarcza wrażeń wizualnych. Podświetlany nocą budynek otrzymuje nowy wizerunek, nabiera całkiem innej formy niż za dnia. Budynek niezauważalny w dzień w nocy może bardziej zwracać uwagę przechodniów.

Dobre oświetlenie ma istotne znaczenie w procesie w kształtowania pozytywnego wizerunku miasta, gdyż:
– „promuje” oświetlane obiekty, które wyróżniają się na tle sąsiadujących,
– kieruje uwagę na wybrane obiekty (wcześniej niedocenione),
– ukazuje obiekty w odmienionym wyglądzie.

Iluminacja korzystnie wpływa na ogólny wygląd miasta w godzinach wieczornych i nocą. Podkreśla wyjątkowość miejsc poprzez kreowanie indywidualnego charakteru oraz nastroju. Światło może odgrywać rolę dydaktyczną, poprzez przeniesienie uwagi na obiekty i elementy o szczególnej wartości. Stanowi efektywną formę reklamy przyciągającą turystów i firmy. Na nowo kształtuje wygląd przestrzeni, wpływa na zmianę postrzegania przez ludzi otoczenia miejskiego.

ELEKTRA PHU przyczyniła się z całą pewnością do korzystnej zmiany nocnej panoramy regionu. Ma na swoim koncie wiele realizacji o najwyższym standardzie z zakresu za wykonawstwa oświetlenia na Pomorzu Zachodnim. Wśród najważniejszych realizowanych w tym przedmiocie obiektów należy wymienić realizowane w Stargardzie: podświetlanie ścian Kolegiaty i frontu Ratusza Miejskiego wraz z przynależącymi rzeźbami; oświetlenie ulicy Klasztornej wraz z Bramą Młyńską i Parku 3 Maja; energooszczędna iluminacja ulic na obszarze całej Gminy Stargard jako ciągle trwający proces mający kluczowe znaczenie dla wieloaspektowego rozwoju tego regionu.