Analizując zagadnienie oświetlania hoteli trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim jego funkcjonalność, oszczędność oraz aspekt wizualny – tworzący wizerunek i reklamę danego obiektu. Odpowiednio dobrane oświetlenie powinno odpowiadać charakterowi danego budynku. Tu należy rozważyć uwarunkowania historyczne i artystyczne, czyli epokę, w której powstał dany hotel; jego styl architektoniczny oraz otoczenie tego obiektu (sąsiadujące budynki, zadrzewienie, ruch uliczny
i wiele innych).
Oświetlenie zewnętrzne powinno przede wszystkim służyć ludziom (nie tylko gościom hotelowym, ale wszystkim zwiedzającym
i przypadkowym przechodniom); współgrać z zamysłem architektonicznym, komponować się z otoczeniem oraz dodawać blasku ulicy, fragmentowi miasta, na którym znajduje się obiekt.
Można wyróżnić trzy rodzaje oświetlenia zewnętrznego hoteli:
- zalewowe: cały budynek oświetlany jest równomiernie przy stworzeniu minimalnych ilości cieni i miejsc nieoświetlonych;
- mieszane: stosowane jest tu zarówno ogólne oświetlenie budynku, jak
i akcenty świetlne na ciekawe elementy architektoniczne; - akcentowe: całe oświetlenie stworzone jest za pomocą akcentów świetlnych, występuje tu duża gra światła i cienia.
Najprostszym w montażu i często najtańsze jest oświetlenie tak zwane „zalewowe”. Tu efekt końcowy jest silnie uzależniony od typu architektury hotelu. Mocniejsze wrażenie można uzyskać jednak przy zastosowaniu oświetlenia mieszanego i akcentowego.
Oświetlając z zewnątrz hotele należy pamiętać o pokazaniu światłem samej bryły obiektu, jednak ze szczególnym uwzględnieniem jego wejścia. Co istotne, ale nie dla wszystkich oczywiste – nie należy oświetlać okien pokoi dla gości. Biorąc pod uwagę tę wskazówkę zastosujemy oczywiście oświetlenie akcentowe, które to dyskretnie omija okna przyjezdnych. W praktyce stosujemy często oświetlenie ścian pomiędzy oknami, wąsko świecącymi projektorami.
Można również zastosować oprawy montowane w ziemi blisko ściany (oświetlające budynek jakby od spodu). Przy takim stycznym oświetleniu powstaje jednak cień pochodzący od wszystkich ewentualnych nierówności ściany. Dlatego, taki typ oświetlenia można polecić do ścian z ciekawą fakturą, z kamienia lub z cegły.
Szeroką gamę produktów do oświetlenia zewnętrznego (miejskiego, drogowego, iluminacyjnego) oferuje w firma ES-SYSTEM z którą nasza firma ELEKTRA PHU owocnie współpracuje.
Z kolei światło wprowadzone do wnętrza – kształtuje jego niepowtarzalny wygląd. Nie mniej, każdy profesjonalista na pierwszym miejscu postawi jego użyteczność. Tak więc, rodzaj i typ zastosowanego oświetlenia dostosowany jest do funkcji spełnianej przez pomieszczenie. Inne zadania stawiane są światłu w holu wejściowym, inne w recepcji, a jeszcze inne w pokojach gościnnych, salach konferencyjnych, restauracjach i kawiarniach. Jak podkreślają specjaliści z zakresu projektowania wnętrz, odpowiednio dobrane oświetlenie rozstrzyga o szeroko rozumianej estetyce pomieszczeń i panującym w nich nastroju.
Aby właściwie dobrać oświetlenie należy znać: przeznaczenie pomieszczenia. Należy więc odpowiedzieć na dwa zasadnicze w tej kwestii pytania:
- Jaką będzie spełniało funkcję?
- Jakie czynności będą w nim wykonywane?
Co do kwestii estetyki, to oczywiste, należy wziąć pod uwagę panujący w pomieszczeniu styl. To, bowiem od wystroju
i kolorystyki wnętrza uzależnione są kształty stosowanych opraw. Natomiast przeznaczenie pomieszczenia będzie określało rodzaj oświetlenia, typ zastosowanych źródeł światła (opraw) oraz ich lokalizację.
Do najważniejszych realizowanych i przez ELEKTRĘ PHU inwestycji realizacji oświetlenia obiektów hotelowych hotel Ibis
(Szczecin), Wybrane kondygnacje hotelu Redison oraz przynależne
do niego Baltica Wellness & Spa.
Aga Kamińska